Öğrenci Koçluğu

Öğrenci Koçluğu

Öğrenci Koçluğu

Öğrenci koçluğu, bir akıl verme işi, Mentorluk yapma, psikolojik bazı sorunların çözümlenmeye çalışıldığı bir görüşme süreci değildir. Günümüzde koçluk kelimesinin çatısı altında koçlukla ilgisi olmayan işler yapıldığı için birçok insanın aklında, koçluk denildiğinde koçluğun felsefesinde yer almayan ve yapılmaması gerek işler yer almaktadır. Anne babalar öğrenci koçlarından “ders çalışmaya daha fazla ikna ederimsiniz”, “şu mesleği değil de bu mesleği seçmesi için ikna ederimsiniz” gibi isteklerde bulunurlar ama bu istekler koçluk ile karşılanacak istekler değildir.
 
Öğrenci Koçluğu, öğrencinin neyi yaptığını, neyi yapmak istediğini, nerede olduğunu, nereye gitmek istediğini fark ettiren ve öğrencinin istekleri için neye ihtiyacı olduğunu bulmasında öğrenciye destek olan, derin dinleme ve akılcı sorular sorma sistemidir. Öğrenci Koçu, öğrenciye bir şey vaat etmez, ne yapması gerektiğini söylemez, öğrenci adına bir şeyler yapmaz, koç; sihirli değneği ile öğrenciye dokunmaz. Eğer koçlukta bir sihir ya da mucize varsa o da koçluk alan öğrencinin yaşamı hakkında yaşadığı farkındalıktır. Koçluk görüşmeleri sonucunda farkındalık yaşadığı konuları, şimdi ve gelecekte kendi hayatı, seçimleri için kullanmasıdır. 
 
Koçluk süreci en az 4 görüşme ile başlar. Tanışma seansından sonra koçluk süreci başlar. Görüşme süresi 60 dakikadır. Bu işbirliğinde görüşmelerin içerikleri koç ve öğrenci arasında gizlidir. Anne- babalar bu süreçte bir adım geride yer alırlar. Sürecin ne kadar zaman alacağını öğrenci ve koç birlikte ihtiyaca göre belirlerler. Tavsiye edilen minimum görüşme sayısı 12 dir Görüşmeler her hafta üst üste yapılması tercih edilir. 4 seanslık paket alındığında ödeme programın başında ödenir.

Projelerimiz

...
...
...
...
...
...
...